Systemy fotowoltaiczne przekształcają energię promieniowania słonecznego w prąd. Dzieje się to przy pomocy paneli zbudowanych z ogniw fotowoltaicznych. Fotowoltaika może być zamontowana na dachu budynku lub specjalnej konstrukcji naziemnej oraz inwertera. Rachunki za prąd są wówczas znacznie niższe, a magazynowany nadmiar energii można odebrać na przykład w nocy.
Panele fotowoltaiczne na dachu
Taki sposób montażu jest najbardziej rozpowszechniony i popularny. Zaleta takiego rozwiązania jest fakt, że panele fotowoltaiczne nie zajmują wiele miejsca, tak jak w przypadku instalacji na gruncie. Ponadto, na uwagę zasługuje fakt, iż montaż odbywa się bez ingerencji w przestrzeń mieszkalną. Konstrukcja fotowoltaiki na dachu wymaga użycia dodatkowych wsporników, ale ułożenie paneli odbywa się na ogół szybko i sprawnie. Pamiętajmy, że w przypadku montażu dachowego, ważne jest samo położenie dachu. Jeśli dach jest przez większą część dnia zaciemniony, wówczas nie będziemy mogli w pełni korzystać z dobrodziejstw paneli, i tym samym pozyskiwać darmową energię. Nachylenie powierzchni, na której ma być montowana konstrukcja fotowoltaiczna ma również znaczenie. Dach powinien być nachylony pod kątem co najmniej pod kątem 40 stopni.
Zobacz też: kaloryczność pelletu a ekogroszku
Panele fotowoltaiczne na gruncie
Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla tych gospodarstw, czy domów, których dach nie spełnia warunków, umożliwiających pełne wykorzystanie paneli fotowoltaicznych. Konstrukcja na gruncie wymaga ingerencji w przestrzeń. Jeśli mamy dużą ilość wolnego, niezagospodarowanego gruntu, wówczas panele będą idealne. Musimy mieć na uwadze, że taka konstrukcja wymaga silnego podparcia, które bezpiecznie postoi przez szereg lat. Warto też zwrócić uwagę, na to, aby panele zostały umieszczone pod odpowiednim kątem. Istotną kwestią są też przyszłe plany zagospodarowania przestrzennego. Musimy mieć pewność, że w pobliżu fotowoltaiki nie zostaną wybudowane budynki, które mogłyby zacieniać całą konstrukcję i uniemożliwić tym samym korzystanie ze źródła takiej ekologicznej energii.
Zalety fotowoltaiki
Atutem paneli fotowoltaicznych jest przede wszystkim obniżenie rachunków za prąd. Ponadto, wartość nieruchomości, na której są ustawione panele, lub wartość domu, który został zaopatrzony w system fotowoltaiczny wzrasta. Oznacza to, że można nieruchomość, czy grunty sprzedaż drożej i zyskać na tym. Ponadto, można często skorzystać z dofinansowania od gminy, która ułatwia tym samym zakładanie paneli fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych.